Paslanmaz miller, kullanım alanları süratli bir biçimde artan sert çelik kaplamalardır ve pasa karşı yüksek direnç özelliğine sahiptirler. Paslanmaz miller en çok seçilen paslanmaz çelik malzemeleri arasına girer. Paslanmaz miller paslanmaz çubuk materyallerin işlenmesiyle ya da biçim verilmesiyle elde edilirler. Paslanmaz çelik miller uzun şeritler halinde üretilir ve üretimi sırasında yuvarlama ya da ekstrüzyon özellikleri kullanılır. Bu paslanmaz millerin seçilmesinde en önemli faktör sağlam olmaları ve uzun süre kullanılabilmeleridir. Bu özelliklerinden ötürü de birçok dalda yapısal destek sağlamak amacıyla tercih edilirler.

Paslanmaz miller yuvarlak dolu mil, kare dolu mil ve altıgen dolu mil biçiminde üretilebilir. Yuvarlak dolu miller üretilirken soğuk/sıcak yuvarlama ve çizim metodu kullanılır. Bu paslanmaz miller alıcıların arzularına göre türlü genişliklerde üretilebilirler. Paslanmaz millerin kullanım sahaları şu biçimde arka arkaya gelir: takım ve makinelerde yapısal destek sağlamak, dolapları desteklemek, motor üretim evreleri ve gıda endüstrisidir. Bunlara ilave olarak mekanik taşıyıcı gövdelerde de paslanmaz mil kullanılmaya başlanmıştır.

Paslanmaz Çelik Millerin Kullanım Alanları


Paslanmaz çelik miller günümüzde birçok kullanım yerlerine sahiptir. Türlü bölümlerde seçilen bu ürünler her çeşit sıcaklıklarda ve basınç değerlerinin farklı olduğu çalışma ortamlarında bile yapısını koruyarak alıcıların mutluluklarını kazanmaktadır. Paslanmaz çelik mil birtakım kullanım alanlarını sıraya koymak gerekirse;

Mutfak bölümünde: Mutfak bölümlerinde kullanılan paslanmaz çelik miller çoğunlukla tezgâh ve raf oluşumlarında kullanılmaktadır. Kullanılmakta olan paslanmaz çelik miller sağlam olmaları faktörü ile mutfak bölümlerinde güvenle kullanılabilmektedir.

Otomotiv bölümünde: Otomotiv bölümlerinde kullanılan paslanmaz çelik miller, çoğunlukla araç inşasında kullanılmaktadır. Araç parçalarında kullanılan miller oldukça sağlam ve biçimlendirilebilir olması nedeni ile otomotiv bölümünde genişçe kullanılan ürünlerdir.

İnşaat bölümünde: Bu kullanım yerleri arasında en çok kullanıma sahip olan inşaat sektörü, inşaat temellerinin dayanıklı ve aktif bir şekilde oluşturulmasını sağlamaktadır.


Paslanmaz Çelik Millerin Özellikleri

Soğuk yuvarlama
Soğuk biçimlendirme
Fileto özelliklerinin yuvarlanması
Soğutma platformu
Çalkalama ve Temperleme dahil olmak açısından ısıl prosedüre bağlı olarak değişmektedir ve paslanmaz çelik ortamları için elverişli olmaktadır

Paslanmaz Mil Çeşitleri


Yuvarlak Dolu Mil, yuvarlak veya dairesel kesimli katı çubuklardır. Çoğunlukla paslanmaz çelik, karbon çeliği, alaşım çeliklerinden üretilirler.
Kare Dolu Mil, üreticiler aracılığıyla türlü genişliklerde takdim edilmektedir. Çoğunlukla akslar, pimler, miller vb. Üretiminde çoğunlukla Kare Dolu Millere gereksinim duyulmaktadır.
Altıköşe Dolu Mil evveliyetle somunlar, altı köşe cıvatalar ve altı köşeli tapa gibi özel bileşenlere yapım bulmak için kullanılır. Tüm bu parçalar birçok sanayide dünya ölçülerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.