Redüksiyon Nedir? Redüksiyon Tipleri Nelerdir?

Kelime anlamı olarak “indirgeme” anlamına karşılık gelen redüksiyon boru hatları kullanımında borunun daha büyük ya da daha küçük boru hattına bağlanmasını sağlamaktadır. Redüksiyon, verilen parçayı ara bir bağlantı olarak kabul edip bir ucuna küçük diğer ucuna büyük çaplı parçayı monte ederek akışkan maddelerin kesintiye uğramadan boru hattından geçişi sağlanmaktadır.
Bu parçalar genellikle standart boyutlarda üretilmekte olup, döşenen boru sisteminin aşağı-yukarı ya da sağa-sola doğru uzamasına yardımcı olmaktadır. Redüksiyonlar genellikle inch ya da metrik ölçülerde sipariş edilebilmektedir. İnch ölçülerde sipariş edilenler Amerikan normları (ASME), Metrik ölçüde sipariş edilenler ise Avrupa normları(EN) standartlarında olmaktadır.
 

REDÜKSİYON TİPLERİ

Yaygın olarak kullanılan iki redüksiyon tipi vardır:
  • Eksantrik Redüksiyon

Eksantrik redüksiyonlar, paslanmaz çelikten üretilen fittingstir. Diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi fittings ‘boru bağlantı elemanı’ anlamına gelmektedir. Boru dönüşlerini sağlamak için kullanılan dirseklerde ve görünmez vida bağlantılarında kullanılmaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi fittingslerde Amerikan normu ya da Avrupa normu standartları dahilinde üretilmek zorundadır. Üretim gerçekleştirilirken aynı zamanda büyük çap ve büyük çap tarafına ait et kalınlığı, küçük çap ve küçük çap tarafına ait et kalınlığı ile fittings boyları belirtilmelidir. Eksantirik redüksiyonlar asimetrik bir şekle sahiptir. Çünkü büyük çaptan küçük çapa şekil bir daralma yaşarken bir taraf zemine paralel gider diğer taraf ise belirli bir açı ile zemine eğimli olarak daralır. Bu sebeple birbirine eşit olmayan bir görüntü oluşmaktadır.
Eksantrik redüksiyon kullanımı ne gibi faydalar sağlar?
  • Kısa olması sebebiyle daha az yer kaplar ve boru birleşimini gerçekleştirir.
  • Eksantrik redüksiyonlarda bir taraf düz olduğu için büyük çaplı borulardan gelen akışkanın direkt pompalara gireceği yerde daha az türbülans meydana gelir.
  • Akışkanlardan dolayı oluşan ses ve titreşimi azaltmaktadır.
  • Konsantrik Redüksiyon

Konsantrik redüksiyon en çok kullanılan redüksiyon tipidir. Eksantrik redüksiyondan farklı olarak, büyük çaptan küçük çapa daralma yaşarken her yerden eşit yönde daralır. Boru hattı iç çaptan ortalanırsa, konik şekilde bir daralma görülmektedir.

Redüksiyon siparişi verilirken mutlaka belirtilmesi gereken bilgiler:
Büyük çap ve küçük çap ölçüleri ( inch ya da metrik olarak)
H uzunluğu ( Eksantrik ve konsantrik tiplerde ki fittingslerin teknik resimdeki uzunluk ölçüsü )
Her iki ucun büyük ve küçük çaplı et uzunluğu
Malzemenin kalitesi ya da tipi (paslanmaz çelik, karbon çelik, alüminyum, bakır vb )
Kullanılacağı standartlar ( Avrupa standartları (EN) ya da Amerika standartları (ASME) )
Redüksiyonun kaynaklı mı yoksa kaynaksız mı imal edileceği bilgisi verilmelidir.